Kurz „Baťova manažerská škola – kurz pro manažery z praxe„, se uskutečnil v termínu 26. – 27. 11. 2015 v prostorách Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a ve spolupráci s Obuvnickým muzeem ve Zlíně. Lektory kurzu byli renomovaní odborníci z akademické i firemní praxe.

Tento 10. běh kurzu měl tentokrát tématický název: Hledání smyslu podnikání, návrat ke kořenům.

Jednotlivé části kurzu přinesly posluchačům informace o současných moderních metodách řízení a nabídly také přehled o řízení ve firmě BAŤA, a. s. v období do roku 1939 a zhodnocení možností využití principů tohoto systému řízení v současných podmínkách.

Profesor působící na Fordham University v New Yorku, Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, Xidian University v Xi´an, Fu Jen University v Taipei, Universita degli Studi v Neapoli a Indian Institute of Technology v Kanpuru. Je autorem mnoha odborných publikací. Přední, nejvíce citovaný český ekonom podle globálního citačního indexu. Působí jako mezinárodní konzultant mnoha podniků, institucí a vlád. Odborník v oblastech strategie, řízení znalostí, soustavy řízení Baťa, multikriteriálního rozhodování, produktivity práce a systémů a podnikového řízení. Celoživotní zastánce kapitalismu a volného trhu, nestranického a neideologického přístupu k ekonomice.

PhDr. Zdeněk Pokluda

Historik a znalec baťovské historie, pracovník referenčního centra baťovské historie a tradic na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.

Mgr. Miroslava Štýbrová

Historička se zaměřením na dějiny firmy Baťa a vývoj obuvnictví, kurátorka sbírky historické obuvi. Od roku 2002 působí jako externí pedagog na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Autorka mnoha odborných článků zabývajících se dějinami a podnikatelskou filozofií firmy Baťa. V roce 2009 vydala v Nakladatelství Lidové noviny knihu Boty, boty, botičky. Od roku 1994 pořádá ve Zlíně pravidelná trienále mezinárodní konference Shoes in History.

Ing. Jaroslav Řasa

Začal podnikat po přečtení knihy Tomáše Bati „Úvahy a projevy“. Založil ABRA Software a dovedl ji v ČR na přední příčky v oboru. ABRA má 20 000 zákazníků celosvětově a obrat přes 180 mil. CZK. Významně podporuje rozvoj podnikání a vzdělávání mládeže, spoluzaložil Soukromou školu výpočetní techniky, soutěž Diplomová práce roku, osvětovou aktivitu Můžeš Podnikat a Fórum INSPIRACE pro sdílení podnikatelských zkušeností.

prof. Ing. Ján Košturiak, Ph.D.

Ředitel IPA Slovakia s.r.o. a spoluzakladatel společnosti IPA Slovakia. V roce 1990 začal pracovat jako konzultant pro průmyslové podniky. V roce 1995 založil Institut průmyslového inženýrství v Žilině, který v roce 2000 spojil s aktivitami Fraunhofer IPA Stuttgart ve společnosti Fraunhofer IPA Slovakia. Přednáší na HST Ulm a Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Je autorem a spoluautorem mnoha odborných publikací. Během své profesionální kariéry pracoval jako konzultant pro mnoho firem (např. Volkswagen, Sauer Danfoss, Leoni, AESOP, Daimler Chrysler, Leoni, Visteon, Hella, Elcom, Atrea, SHP Group, Fosfa, OMS, Linet, Bonatrans, Škoda Auto, ÖBB, Siemens, Mondi/Neusiedler, Ahorn, Borcad, atd.).